Одабир величине прстена или бурме може понекад бити прави изазов. Дилема приликом мерења прста настаје из простог разлога што су руке жива ствар.
До промене величине прста долази из више разлога: климатски (температура, влажност ваздуха, атмосверски притисак); доба дана, годишње доба, умор, конзумирање хране и пића, промена телесне тежине у току године, трудноћа, промене на зглобовима током живота, итд. Особа која треба да носи прстен мора схватити да осећај на руци неће увек бити исти баш због предходно наведених разлога. Меру треба узети када су прсти уобичајено заморени. Потом се приликом ношења треба навићи да ће бурма или прстен некад бити лабавији а некад теснији. Код неких особа је ова флуктуација мање а код неких више изражена.
На већини бурми или прстена (али не код свих) је могуће извршити корекцију величине. Препорука је да се са корекцијом не жури већ да се накит носи неко време и испроба у свим условима. После тога, уколико је потребно, корекцију треба извршити.
Пре куповине:
Пре куповине се треба посаветовати са продавцем или златаром око одабира накита. Треба видети да ли је могуће кориговати величину накита који Вам се свиђа и у којој мери. Ово је нарочито важно за особе које су склоне честој промени телесне тежине и за труднице. Трудницама се без обзира препоручује да сав накит после шестог месеца трудноће скину. Разлог је што може доћи до изненадног отицања руку а тада је често једино решење да се прстен скине – сечење истог.
После куповине:
Уколико Вам се учини да је прстен лабавији или теснији него уобичајено, не журите са корекцијом величине. Прсти ће се вероватно вратити на стару меру после извесног времена. Честа промена величине вашем накиту сигурно неће пријати. Уколико после дужег времена схватите да је то неопходно, однесите га свом златару да корекцију изврши, ипак се накит набавља да би се носио.
Још један савет: уколико сте приликом одабира величине неодлучни, може помоћи неки прстен који сте већ испробали да носите у свим условима. Златар ће лако измерити његову величину и тако можете сазнати која је Ваша права мера. Уколико се ширина доњег дела прстена битно разликује од Вашег старог од кога се мера узима, искусан јувелир ће то узети у обзир јер осећај на руци није исти за танушан или широк и масиван прстен.
Пажња: уколико волите да носите лабавије прстење знајте да он вероватно неће спасти са руке тек тако и да га можете изгубити. Изузетак је када се купате у мору или базену. Том приликом бурма или прстен могу лако спасти са руке јер је влажна а прсти тањи јер су се скупили у хладној води. Накит се, процентуално гледано, најчешће изгуби на овај начин. Зато, Ваш вредни накит скините кад идете на плажу, биће безбеднији и неће се изгребати од песка.